מניעה והתמודדות עם דלקות בשתן

 

מניעת דלקות בשתן

שינוי כמה הרגלים יומיים עשוי לעזור למנוע זיהומים חוזרים בדרכי השתן:

שמירה על היגיינה

מכיוון שאחד הגורמים העיקריים להופעת דלקת בדרכי השתן הוא נדידה של חיידקי E-coli מאזור פי הטבעת לנרתיק. יש לנסות למנוע מצב זה וחשוב להקפיד לנגב היטב מלפנים לאחור לאחר פעילות מעיים. שלב זה הוא חשוב ביותר על מנת למנוע מחיידקי מעיים להגיע את השופכה.

אכילה , דיאטה, ותזונה

שתייה מרובה של נוזלים יכולה לעזור לחיידקים לצאת מדרכי השתן, מים הם השתייה הטובה ביותר. חולים עם אי ספיקת כליות צריכים להתייעץ עם רופא באשר לכמות השתיה המומלצת עבורם.

ריקון שלפוחית השתן

מכיוון שחיידקים יכולים להתרבות כאשר שתן נשאר בשלפוחית השתן יותר מדי זמן, כדאי להתרגל לרוקן את שלפוחית השתן לעיתים קרובות. כשאת מרגישה צורך לרוקן את שלפוחית השתן אל תתאפקי.

יחסי מין

רצוי להטיל שתן לאחר קיום יחסי מין על מנת לשטוף חיידקים שעלולים להיכנס לשופכה בזמן קיום יחסי מין.

הלבשה

מומלץ ללבוש תחתונים מכותנה ובגדים רפויים ולא צמודים.

אמצעי מניעה

שימוש בדיאפרגמה או בקוטל זרע למניעת הריון עלולה לגרום לזיהומים בדרכי שתן. אם את סובלת מזיהומים חוזרים כדאי להתייעץ עם הרופא בנוגע לשימוש בסוג אחר של אמצעי מניעה.
זיהומים בדרכי השתן הנגרמים על ידי חיידקים מטופלים בדרך כלל בטיפול אנטיביוטי.

התמודדות עם דלקות בשתן

תוספי מזון

תוספי מזון שעשויים לסייע בימים הראשונים של הדלקת הם ויטמין C, ויטמין A, ביתא-קרוטן ואבץ, וכן כמוסות של חמוציות, מיץ חמוציות המשפיעות על האיזון החומצי בדרכי השתן, דבר הפוגע ביכולת ההישרדות של החיידקים.

בנוסף  לכך מומלץ להקפיד על שתיית 3 ליטרים מים ביום.

אנטיביוטיקה לדלקת בדרכי השתן

זיהומים בדרכי השתן נגרמים על ידי חיידקים ומטופלים בדרך כלל בטיפול אנטיביוטי המתאים לסוג החיידק הגורם לזיהום.
צורת מתן האנטיביוטיקה הינה בכדורים, באבקה או במקרים קשים בעירוי תוך ורידי שמחייב אשפוז בבית חולים. בזיהומים לא מסובכים בדרכי השתן משך הטיפול באנטיביוטיקה נע בין 1 ל- 5 ימים, בהתאם להחלטת הרופא. בזיהומים קשים נדרש טיפול אנטיביוטי של 10 ימים לפחות.
לעיתים משלבים בטיפול תרופה להקלת אי הנוחות.

עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה

אחת הבעיות הגדולות ביותר בטיפול בתרופות אנטיביוטיות בשנים האחרונות היא התפתחות זני חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה.
עמידות לאנטיביוטיקה נוצרת כאשר החיידקים משתנים באופן כלשהו שמפחית או מבטל את היעילות של התרופה ומאפשר להם לשרוד ולהתרבות למרות האנטיביוטיקה.
התפשטות זנים עמידים כאלו בארץ ובעולם הופך את הטיפול האנטיביוטי לפחות יעיל ומהווה איום על אפשרויות הטיפול בזיהומים שונים.
על ממדיי התופעה והחשיבות של הנושא ניתן ללמוד מכך שבעשור האחרון החלו ארגונים ממשלתיים ומקצועיים להפעיל תוכניות מוסדרות המיועדות לשימוש מושכל באנטיביוטיקה.
אחד הדברים שתורמים לבעיית העמידות היא חוסר התמדה של מטופלים לטיפול, כלומר אי נטילת כל המינון הנדרש למשך כל ימי הטיפול לכן יש חשיבות רבה בנטילת כל המנה שנרשמה.

מידע נוסף על דלקות בדרכי השתן:

דלקות בדרכי השתן
דרכי השתן
אבחון דלקת בדרכי השתן
דלקת שלפוחית השתן
דלקת בדרכי השתן בהריון
שכיחות וגורמי הסיכון לדלקות בדרכי השתן
הסימפטומים של דלקות בדרכי השתן
שאלות נפוצות על דלקות בדרכי השתן
מילון מונחים – דלקות בדרכי השתן


לרשימת התרופות של רפא