מילון מונחים

1. Cystitis – דלקת של שלפוחית השתן

2. Urethritis – דלקת השופכה

3. Pyelonephritis – דלקת אגן הכליה והכליה

4. UTI – ראשי תיבות של השם הלועזי לדלקת בדרכי השתן urinary tract infection

5. חיידקים – חיידקים הם יצורים חד תאיים הנמצאים בדרך כלל בכל מקום בתוך ומחוץ לגוף שלנו. חיידקים רבים אינם מזיקים. למעשה, כמה מהם מועילים באמת. עם זאת, חיידקים הגורמים למחלות יכולים לגרום לדלקות.

6. E-Coli –סוג של חיידקים שחיים במעיים של אנשים בריאים ויכולים לעבור לדרכי שתן, הם הגורם השכיח ביותר של זיהומים בדרכי השתן. קיצור של Escherichia coli

7. אנטיביוטיקה – משפחת תרופות הנלחמות בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים. אלכסנדר פלמינג גילה את האנטיביוטיקה הראשונה, פניצילין, ב1928. לאחר שימוש ראשון באנטיביוטיקה בשנות הארבעים של המאה העשרים, הן שינו את פני הטיפול הרפואי וגרמו לירידה דרמטית של מוות כתוצאה ממחלות זיהומיות.
המונח "האנטיביוטיקה" התייחס במקור לתרכובת טבעית המיוצרת על ידי פטרייה או מיקרואורגניזם אחר שהורג חיידקים הגורמים למחלות בבני אדם או בעלי חיים. כיום יש תרופות אנטיביוטיות העשויות מתרכובות סינתטיות.

8. תרבית שתן – דגימה מהשתן אשר נועדה לאתר את החיידק הגורם לדלקת. היום נהוג לתת, לעיתים, אנטיביוטיקה באופן אמפירי – ללא שליחת דגימת שתן למעבדה בזיהום בדרכי השתן התחתונות.

9. דלקת בשתן אסימפטומטית – דלקת המתרחשת ללא סימפטומים, ניתן לגלות דלקת זו רק על ידי בדיקת תרבית שתן במעבדה.

10. טיפול אמפירי – מתן תרופות לדלקת ללא ביצוע בדיקת תרבית שתן, מבוסס על הידע של הרופא. ההנחיות בחו"ל תומכות במתן אמפירי לדלקות בדרכי השתן.

11. גיל המעבר (מנופאוזה) – התקופה בחיי אישה בה נפסק המחזור החודשי. הפסקת המחזור החודשי גוררת שינויים הורמונליים רבים בגוף האישה. נשים סובלות מרגישות רבה יותר לזיהומים בשלפוחית השתן לאחר גיל המעבר.

12. חריגות אנטומית – הבדל מהמבנה הרגיל של האיברים הפנימיים ; מגדיל את הסיכוי לפתח זיהומים בדרכי שתן (דוגמאות: זרימה חוזרת של שתן, חיבורים יוצאים דופן שלפוחית השתן או שופכה, וחסימה בדרכי השתן או בכליות)

13. דרכי השתן העליונות – כוללות את הכליות והשופכנים.

14. דרכי השתן התחתונות – כוללות את שלפוחית השתן והשופכה.

15. זיהומים לא מסובכים – זיהומים בדרכי השתן התחתונות – זיהומים בשלפוחית השתן או בשופכה שלא נגרמו ע"י פגם בפעילות או במבנה של מערכת השתן.

16. זיהומים מסובכים – זיהומים בדרכי השתן העליונות – זיהומים בכליה או בשופכנים.